mehrar
14 آذر 1401 - 10:09

تشخیص سرطان پروستات با بینی الکترونیکی

گروهی از دانشمندان ایتالیایی، آزمایش‌های اولیه موفقیت‌آمیزی را برای تشخیص سرطان پروستات با استفاده از بینی الکترونیکی انجام داده اند.

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، بینی الکترونیک قادر به شناسایی نشانگرهای زیستی سرطان پروستات در ادرار افراد است. این فناوری برگرفته از تحقیقات قبلی است که نشان می‌داد سگ‌های مواد یاب آموزش‌دیده می‌توانند سرطان پروستات را به دقت تشخیص دهند.
برای چندین دهه دانشمندان شاهد بوده اند که سگ های مواد یاب به طور موثر چندین نوع سرطان را تشخیص می دهند. این یافته‌ها منجر به ابداع بینی الکترونیک شد که شامل حسگرهایی برای شناسایی ترکیبات آلی فرار مختلف (VOCs) است که بوهای مختلف از آن نشات می گیرند. 
اخیراً، طی تحقیقاتی در ایتالیا به طور خاص به بررسی این موضوع پرداخته شده که آیا می توان سگ ها را برای شناسایی سرطان پروستات از طریق بوییدن ادرار بیمار آموزش داد یا خیر. یک مطالعه بنیادی که در سال 2015 منتشر شد نشان داد سگ‌ها می‌توانند سرطان پروستات را از طریق بو کردن ادرار تشخیص دهند.
این کشف ثابت کرد تومورهای پروستات مواد آلی فرار و خاصی را تولید می‌کنند که سگ قادر به تشخیص بوی آن‌ها با دقت بالایی هستند. بر همین اساس یک دستگاه تشخیصی با فناوری بالا در قالب بینی الکترونیک تولید شد.
نمونه اولیه بینی الکترونیک برای تشخیص بوهای خاص ادرار بیماران مبتلا به سرطان پروستات ، طراحی شده است. سیستم بینی الکترونیکی از دقت 85 درصدی در تشخیص نمونه های سرطان پروستات برخوردار بوده است.
پایان پیام/
 

منبع: فارس
شناسه خبر: 897671