mehrar
09 اسفند 1401 - 05:51

بلاروس: اوکراین چاره ای جز انعقاد معاهده صلح بدون پیش شرط ندارد

رئیس جمهور بلاروس گفت که اوکراین برای حل نزاع در این کشور چاره ای ندارد مگر اینکه با روسیه معاهده صلح بدون پیش شرط منعقد نماید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، آلکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس گفت که اوکراین برای حل نزاع در این کشور راه دیگری جز انعقاد معاهده صلح بدون پیش شرط با روسیه ندارد.

بر اساس این گزارش، لوکاشنکو گفت: اوکراین باید بفهمد که راه دیگری جز انعقاد معاهده صلح بدون پیش شرط وجود ندارد.

رئیس جمهور بلاروس پیش از این هم گفته بود که اگر به موضع چین پیرامون نزاع در اوکراین توجه نشود، این امر به عواقب وخیمی منجر خواهد شد.

لازم به ذکر است که رئیس جمهور روسیه ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ۱۴۰۰) در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که در واکنش به درخواست جمهوری‌های دونباس در شرق اوکراین و همچنین به منظور «نازی‌زدایی و غیرنظامی‌کردن اوکراین»، فرمان آغاز «عملیات ویژه نظامی» در اوکراین را صادر می‌کند تا از مردمی که هشت سال مورد سوءاستفاده و نسل‌کشی رژیم کی‌یِف بوده‌اند، حفاظت کند و اوکراین از وجود «نئونازی‌ها» پاکسازی شود.

این در حالی است که وزارت خارجه چین سرانجام روز جمعه در سالروز آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، طرح ۱۲ بندی خود را برای نحوه پایان‌دادن به جنگ و درگیری‌ها در اوکراین منتشر کرد.

وزارت امور خارجه روسیه از تمایل چین برای ایفای نقش در حل و فصل بحران اوکراین از طریق مسالمت آمیز استقبال کرد.

بر اساس این گزارش، در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: از طرح پکن برای حل و فصل استقبال می‌کنیم و به احترام به منشور سازمان ملل متحد، قوانین بین المللی و انسانی و امنیت فراگیر پایبندیم.

این بیانیه می‌افزاید: با چین هم عقیده ایم که هرگونه اعمال محدودیت خارج از چارچوب شورای امنیت غیرقانونی است و ابزاری برای رقابت نابرابر و جنگ اقتصادی بشمار می‌رود.

وزارت خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که مسکو درباره تحقق اهداف عملیات نظامی خود در اوکراین با استفاده از وسایل سیاسی و دیپلماتیک انعطاف پذیر است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1062264